Google AdSense — co to takiego?

Reklama dźwignia handlu — to powiedzenie nie traci na aktualności.  Na skutek rozwoju Internetu i nowych technologii zmieniło się jednak oblicze marketingu — obecnie jednym z najpotężniejszych narzędzi marketingowych jest reklama w sieci. Dysponując stroną internetową, na reklamach można również zarabiać, dzięki sieci reklamowej Google AdSense. 

Co to jest Google AdSense?

 

AdSense to sieć reklamowa Google, za której sprawą wyświetlane są reklamy kontekstowe na witrynach internetowych. Reklamy mogą przybierać różne formy: graficzną, video lub po prostu tekstową.  Jak to działa? Na stronie internetowej (nie musi to być rozbudowana witryna — wystarczy nawet blog), wydziela się przestrzeń, gdzie Google będzie zamieszczać reklamy indywidualnie dopasowane do odbiorcy. Jest to więc swojego rodzaju słup reklamowy tylko w wersji digital i szerokimi możliwościami dopasowywania. 

 

Google AdSense — po co z niego korzystać?

Korzystanie z Google AdSense to prosty sposób na zarabianie w sieci, poprzez udostępnianie powierzchni reklamowej. Warto jednak pamiętać, że zarabia się nie poprzez samo pozwolenie na zamieszczanie reklam, ale za interakcje użytkowników z dana reklamą, czyli np. wyświetlenie lub kliknięcie, toteż wdrożenie AdSense na stronie, której nikt nie odwiedza, mija się z celem. 

Niestety nie będziesz mieć kontroli nad tym, jakie reklamy będą wyświetlane na udostępnionej przez Ciebie przestrzeni reklamowej, jednak spokojnie — algorytmy dobierają reklamy nie tylko względem cech użytkownika, ale i również do charakteru danej strony. 

 

Jakie warunki musi spełnić strona, aby móc udostępnić powierzchnię reklamową?

Czy każda strona może czerpać korzyści z Google AdSense? Otóż nie. Witryna musi spełniać określone kryteria. Aby strona pomyślnie przeszła weryfikację, treści na niej zawarte muszą być m.in. zgodne z prawem, nie mogą naruszać praw autorskich, nie mogą promować nielegalnych działań, nienawiści oraz zawierać szkodliwego oprogramowania.

Reklamy Google nie będą też wyświetlane na stronach będących w budowie, oraz tam, gdzie treści reklamowych byłoby więcej niż contentu na stronie. 

 

Właściciele stron chcący współpracować z Google AdSense muszą też rygorystycznie przestrzegać zasad polityki prywatności i nie mogą korzystać z oprogramowania do identyfikacji użytkowników niezgodnego z przepisami UE. Więcej informacji na temat kryteriów, można zasięgnąć w dziale pomocy AdSense.

 

Witryny współpracujące z AdSense są stale monitorowane pod kątem spełniania kryteriów, więc jeżeli do naruszenia warunków dojdzie już w trakcie współpracy, zostanie ona niezwłocznie zerwana.

 

Platforma reklamowa Google AdSense – podsumowanie

 

AdSense to internetowa platforma reklamowa, dzięki której w zasadzie każdy może zarabiać poprzez udostępnianie powierzchni reklamowej na łamach swojej witryny.  Na to czy i ile zarobimy korzystając z programu AdSense, ogromny wpływ ma jakość strony internetowej, toteż warto nad nią popracować. Pozycjonowanie stron internetowych będzie sprzymierzeńcem — dobrze wypozycjonowana strona jest bardziej atrakcyjna zarówno dla Google, jak i będzie częściej odwiedzana przez użytkowników, a stąd już prosta droga do wpływów z Google AdSense. 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *