Performance MAX — nowość w Google Ads

Biznes i marketing zmieniają się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Wybuch pandemii koronawirusa znacząco przyśpieszył przeniesienie się wielu firm do Internetu (przez co wzrosła konkurencyjność) i sprawił, że nawet ci, którzy dotychczas hołdowali zakupom w sklepach stacjonarnych, przekonali się do zakupów w sieci. 

Zmieniła się również ścieżka zakupowa klienta internetowego — obserwuje się, że uległa ona znaczącemu wydłużeniu.  Aby wyjść naprzeciw nowej rzeczywistości, Google opracowało nowy typ kampanii oparty na machine learning — Performance Max.

Co to jest Performance Max?

Performance Max to typ kampanii Google Ads wykorzystujący samouczące się algorytmy, przez co umożliwia automatyczną optymalizację kampanii na wielu kanałach (sieć wyszukiwania, sieć reklamowa, YouTube etc.). Systemowi należy dostarczyć takie zasoby jak: 

  • logo firmy,
  • nagłówki i opisy do reklam tekstowych i displayowych,
  • grafiki do reklam
  • wideo do reklam YouTube 
  • feed produktowy z Google Merchant Center.

… a on bazując na danych ustawicznie zbieranych przez algorytm, sam dobierze najlepszą kombinację do danej reklamy! Co więcej, system w czasie rzeczywistym analizuje zachowania użytkowników i na tej podstawie sam optymalizuje stawki i wykupuje miejsca pod reklamy — innymi słowy, pozwala wyświetlać odbiorcom adekwatną reklamę z optymalną stawką. 

Testy kampanii Performance Max wypadły znakomicie — okazało się, że liczba konwersji zwiększyła się średnio o 13 %, przy podobnych kosztach, co jest imponującym wynikiem. 

Performance Max ma pomóc osiągać założone cele w następujące sposoby:

  • zwiększanie konwersji — automatyzacja optymalizuje budżet i stawki we wszystkich kanałach;
  • pozyskiwanie nowych klientów — dzięki zbieranym w czasie rzeczywistym danym na temat zamiarów, zachowań i intencji użytkowników, reklama będzie pojawiać się w odpowiednich momentach, z trafnym przekazem;
  • możliwość nakierowania automatyzacji — steruj automatyzacją, dostarczając jej dodatkowych informacji (Audience Signals), np. dotyczących tego, którzy odbiorcy z największym prawdopodobieństwem dokonają konwersji, co przyśpieszy proces uczenia się algorytmów. 

Należy pamiętać, że algorytmy Performance Max opierają się na danych. Oznacza to, że im więcej zasobów i danych uwzględnisz, tym większa będzie skuteczność Twojej kampanii. 

Machine learning a kampanie Google Ads

Skuteczne docieranie do klientów w sieci jest coraz większym wyzwaniem — ich zachowania zmieniają się, są trudne do przewidzenia. Tymczasem kampanie Performance Max zostały zaprojektowane tak, aby umożliwić docieranie do odpowiednich osób, we właściwym czasie, w ramach konkretnego kanału (w wyszukiwarce, sieci reklamowej, Mapach itd.). Ten typ kampanii analizując i łącząc dane, pomoże sprawnie i celnie dotrzeć do wartościowych klientów i to z najbardziej adekwatnym komunikatem.

Jeśli szukasz zautomatyzowanego sposobu na maksymalne wykorzystanie Google Ads, warto przyjrzeć się Performance Max bliżej. Wykorzystywanie sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego stale się rozwija, co można uznać za zwiastun kolejnych nadchodzących zmian. 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *